آپلود عكس , آپلود رايگان عكس , آپلود تصوير , آپلود فايل , آپلود سنتر ,آپلود عکس برای وبلاگ , فضای رایگان برای آپلود عکس , آپلود عکس با لینک مستقیم , آپلود عکس رایگان, free image upload center , آپلود رایگان فیلم , آپلود عکس برای بلاگفا" />آپلود عكس , آپلود رايگان عكس , آپلود تصوير , آپلود فايل , آپلود سنتر ,آپلود عکس برای وبلاگ , فضای رایگان برای آپلود عکس , آپلود عکس با لینک مستقیم , آپلود عکس رایگان, free image upload center , آپلود رایگان فیلم , آپلود عکس برای بلاگفا" />آپلود عكس , آپلود رايگان عكس , آپلود تصوير , آپلود فايل , آپلود سنتر ,آپلود عکس برای وبلاگ , فضای رایگان برای آپلود عکس , آپلود عکس با لینک مستقیم , آپلود عکس رایگان, free image upload center , آپلود رایگان فیلم , آپلود عکس برای بلاگفا" />آپلود عكس , آپلود رايگان عكس , آپلود تصوير , آپلود فايل , آپلود سنتر ,آپلود عکس برای وبلاگ , فضای رایگان برای آپلود عکس , آپلود عکس با لینک مستقیم , آپلود عکس رایگان, free image upload center , آپلود رایگان فیلم , آپلود عکس برای بلاگفا

آپلود عكس , آپلود رايگان عكس , آپلود تصوير , آپلود فايل , آپلود سنتر ,آپلود عکس برای وبلاگ , فضای رایگان برای آپلود عکس , آپلود عکس با لینک مستقیم , آپلود عکس رایگان, free image upload center , آپلود رایگان فیلم , آپلود عکس برای بلاگفا" />این ماهی که بومی ونزویلا، ترینیداد، شمال برزیل و گینه است در ماده‌ها به ۶ و در نرها به ۳سانتی متر می‌رسد.ماهی‌های نر دارای رنگ‌های متنوع و زیبا بوده و باله‌های پشتی و مخرجی آن‌ها دارای اشکال گوناگون می‌باشد.از این ماهی برای کنترل تخم و نوزاد حشرات استفاده می‌شود.در آکواریوم‌ها بسیار مقاوم بوده و تغذیه و تکثیر آن‌ها نسبتا آسان است.این ماهی‌ها هیچ گونه مزاحمتی برای سایر ماهی‌های آکواریوم ایجاد نمی‌کنند.نرها همواره مواظب ماده‌ها بوده و در هر فرصت ممکن است اسپرم خود را به آن‌ها منتقل نمایند.اسپرم حاصله از یک بار انتقال می‌تواند تا ۶ بار تخم‌ها را بارور نماید

رده ماهیان استخوانی Osteichthyes

زیر رده شعاع داران Actinopterygii

فوق راسته شعاع جدیدیان Neopterygia

راسته کپور ماهیان دنداندار Cyprinodontiformes

خانواده زنده زاها Poecilidae

جنس پویسیلیا Poecilia

گونه گوپی (میلیون فیش) reticulata Poecilia


PH: محدوده متوسط یعنی ۷ (خنثی)

سختی آب: متوسط

درجه حرارت : پایین تر از ۷۵ درجه فارنهایت (۶۰تا ۸۰ درجه فارنهایت)


محتویات • آپلود عكس , آپلود رايگان عكس , آپلود تصوير , آپلود فايل , آپلود سنتر ,آپلود عکس برای وبلاگ , فضای رایگان برای آپلود عکس , آپلود عکس با لینک مستقیم , آپلود عکس رایگان, free image upload center , آپلود رایگان فیلم , آپلود عکس برای بلاگفا" />

تاریخچه کشف [ویرایش]

این ماهی در سال ۱۸۶۶ توسط رابرت جان گاپی(Robert John Guppy) کشف شد. البته چند سال قبل از این هم این ماهی برای آلمان‌ها شناخته شده بود.


تشخیص نر و ماده از هم [ویرایش]

اندازه‌های مختلف گوپی


ماهی ماده :

 • الف- باله زیر شکم ماهی ماده پهن و بزرگ و گرد است.
 • ب- بدن ماهی ماده ساده و بی نقش و نگار است.
 • ج- زیر شکم ماهی ماده خال سیاه وجود دارد که وضعیت بچه‌ها را نشان می‌دهد.

ماهی نر :

 • الف- باله زیر شکم ماهی نر بصورت پای تناسلی کشیده و باریک است.
 • ب- اندام ماهی نر لاغرتر، کشیده تر و باریک تر است.
 • ج- دارای رنگهای گوناگون و نقش و نگار بیشتری است.


عوامل موثر در رسیدگی جنسی [ویرایش]

دما [ویرایش]

دما تاثیر به سزایی در رسیدگی جنسی ماهیان مولد دارد. بطوریکه دمای مناسب باعث می‌گردد که بلوغ بیولوژیک و فیزیولوژیک در ماهیان زودتر انجام گیرد. تجارب نشان داده‌اند که دمای ۲۶ درجه به مدت حدود ۵ ماه می‌تواند در رسیدن ماهیها به بلوغ عملی و فیزیولوژیک موثر باشدو کاهش دما می‌تواند زمان رسیدن به بلوغ را در ماهیان افزایش دهد.

نور [ویرایش]

نور نیز می‌تواند به عنوان یک فاکتور در رسیدگی گنادهای ماهی ماده و بیضه‌های ماهی نر موثر باشد ولی نقش فاکتور نور هنوز در ماهیان تزئینی دقیقا مشخص نگردیده‌است. تجارب نشان می‌دهد که قرار دادن ماهیان در زیر نور مهتابی به مدت ۱۲ ساعت در روز می‌تواند در تسریع روند بلوغ موثر باشد.

حضور جنس مخالف [ویرایش]

حضورجنس مخالف نیز در آکواریم می‌تواند در تسریع روند رسیدن به بلوغ ماهیها موثر باشد.

تغذیه [ویرایش]

تغذیه با مواد پروتئینی و ویتامینها می‌تواند در روند رسیدن به بلوغ موثر باشد به طوری که گفته می‌شود بهتر است ماهیها از ۲ ماهگی به بالا از غذای با حداقل پروتئین ۴۰٪ بهره مند گردند. بهتر است از ۲ ماهگی به بالا غذای زنده نظیر : آرتمیای بالغ، کرم توبیفکس و کرم خونی استفاده شود. بهتر است از ماه سوم از قطره ویتامین که به صورت محلول می‌باشد نیز استفاده گردد. بکارگیری غذاها با مواد رنگدانه دار نظیر کاروتنوئیدها نیز می‌توانددر تغییر رنگ مولدین موثر باشد. برای این منظور هم می‌توانید از غذاهای زنده استفاده کنید و هم از مواد حاوی کاروتنوئید. پیشنهاد می‌شود از غذاهای ترکیبی ساخته شده با هویج استفاده کنید، بدین صورت که یک غذای ترکیبی شامل مواد پروتئینی نظیر جگر را پس از چرخ کردن، با افزودن هویج آن را مجددا چرخ نمائید بطوری که کاملا نرم شده باشد سپس آن را به مصرف برسانید. از آنجا که این غذا باعث آلودگی می‌گردد بایستی در بکارگیری از آن دقت لازم را به عمل آورد.

تغذیه [ویرایش]

به عنوان غذای این ماهی پشه‌هایی که تهدیدی برای انتقال بیماری مالاریا هستند را می‌توان استفاده کرد. شما می‌توانید در آکواریوم خانه خود به گوپی‌ها غذاهای خشک شده فریزری لارو قرمز رنگ پشه‌های ریز توبی فیکس میگوی آب شور و همچنین غذاهای آماده که حاوی حجم بالای سبزیجاتی نظیر Spirulina است بدهید. هیچگاه به آنها بیشتر از آنچه که در ۱ دقیقه می‌توانند بخورند غذا ندهید. باقیمانده غذایی که خورده نمی‌شود تجزیه شده و مخزن را آلوده می‌کند. اگر بخشی از غذای آنها خورده نشد آنها را جمع آوری کنید. به گوپی هایتان در وعده‌های کمتر مثلا ۲ دفعه در طول روز غذا دهید. گوپی‌ها معده کوچکی دارند وبا یک بارتغذیه سیر می‌شوند. طبق این رویه، وقتی نوزاد گوپی که بسیار ریز و کوچک است، لارو یا کرمی که به اندازه جثه خودش است را می‌خورد برای بیننده خیلی جالب است اگر چه آن لارو اغلب ممکن است بزرگ تر از بچه گوپی‌ها باشد.

آنها دوست دارند ماکارونی بخورند و بهترین غذادهی برای آنها ۳ وعده در روز است. نوزادان ماهیهای زنده زا مانند نوزادان گونه‌های دیگر بعد از زایمان تا دو روز از کیسه زردهای که دارند تغذیه می‌کنند واحتیاج به غذای دیگری ندارنددر روز سوم نوزادان را می‌توان با غذاهای خشک پودر شدهو یا نوزادان میگوی نمکی تغذیه کرد.

بچه گوپی در یک هفته‌گی

نوزادان ماهیهای زنده زا بسیار پر خور هستند و رشد سریعی دارند به طوری که بین ۱-۲ ماه بالغ می‌شوند هر چه شرایطی مانند تغذیه مناسب نور مناسب آب مناسب و فضای کافی برای رشد بزرگتر باشد این مدت زمان کمتر می‌شود ولی برعکس اگر شرایط نگهداری مناسب نباشد ماهیها گاهی تا ۶ ماه هم بالغ نمی‌شوند نکته دیگر در تکثیر ماهیهای زنده زا این است که پس از این که جنسیت نوزادان مشخص شد ماده‌ها و نرها را در صورت امکان از هم جدا شود تا رشد آنها سریعتر شود بعد از اینکه نوزادان کمی بزرگتر شدندباید آن‌ها با غذاهای دیگر تغذیه شوند.

تولید مثل [ویرایش]

طول مدت زایمان ماهیهای زنده زا معمولاً با چند روز اختلاف در هر ماه یک نوبت خواهد بود و اختلاف چند روز بخاطر رابطه مستقیم با درجه حرارت آب دارد. اگر درجه حرارت آب پایین باشد دوران بارداری طولانی تر می‌شود و اگر درجه حرارت آب بالا باشد دوران بارداری کوتاه تر خواهد بود. (معمولا بهترین دما برای این دسته از ماهیها ۳۰-۲۶است ولی این ماهیها بسیار مقاوم هستندو دمای ۳۲ - ۱۸ را به خوبی تحمل می‌کنند.) تعداد نوزادان بدنیا آمده در هر نوبت بستگی به اندازه شکم ماهی ماده دارد و معمولا بسته به شکم و اندازه ی ماهی ماده از 5 تا 150 نوزا را به دنیا می آورد. هر چه این اندازه بزرگتر می‌شود تعداد نوزادان هم بیشتر خواهد شد. ماهیهای زنده زا بسیار آرام هستند و برای ماهی‌های دیگر هیچ صدمه‌ای ندارند. فقط بعضی اوقات در ماهی سوارتیل دیده شده‌است که بر اثر رقابت برای انتخاب جفت با همدیگر درگیری داشته‌اند که موجب از بین رفتن آنها شده‌است بطور معمولی یک ماهی نر می‌تواند با سه ماهی ماده بخوبی در تکثیر مورد استفاده قرار بگیرد.


   " />

اطلاعاتی درباره ی گلد فیش
Cyprinidae
خانواده
:
Carassius auratus
نام علمی
:منشا : جنوب چین پراکنش : امروزه در سراسر دنیا ، در آکواریوم ها ،برکه های زینتی و آب های طبیعی
خصوصیات تشخیصی : کپور معمولی و کپور کوی هر دو سبیلک هایی در اطراف Crucian دهان دارند ، اما گلدفیش هیچ سبیلکی ندارد ، البته کپور
هم سبیلک ندارد لیکن عموماً بدنی عمیق تر و پهن تر و باله ی پشتی بلنتری نسبت به گلد فیش دارد .اندازه و رشد : طول 20 تا25 سانتی متر در سن 5 تا 6 سالگی برای گلد فیش ها عادی می باشد . نمونه های تا 30 سانتی متری و5/4 کیلوگرمی مشاهده شده اند.طول عمر : یک دوره ی 10 تا 20 ساله غیر معمول نیست . طول عمر بیش از 40 سال نیز برای گلد فیش ثبت شده است


گلدفیش معمولی
شناخته شده ترین گلدفیش است که از شکل اصلی وحشی چندان متفاوت نیست. تاکنون از طریق تکثیر انتخابی با رنگ نارنجی یا طلایی رنگدانه دار شده است . در میان آنها تعدادی از واریته های رنگی گلدفیش معمولی همانند سفید ، طلایی و اشکال خالدار وجود دارند . گلدفیش معمولی بدن و باله های به طور مساوی متناسب شده ای داشته و ممکن است تا حدود 23 سانتی متر رشد کند ، اگر چه در صورت نگهداری در تنگ یا آکواریوم خیلی کوچکتر خواهند ماند . بالاترین نقطه شانه باید بالای باله های شکمی ، دقیقاً پیش از شروع باله ی پشتی باشد . گلدفیش معمولی یک چنگال و باله دمی کوتاه دارد .یک ماهی خوب و سالم فلس های متالیکی بر تمام بدنش دارد . ماهی های زرد ، قرمز ، نارنجی، نقره ای و حتی رنگارنگ معمولند . ماهی واکین گلدفیش معمولی ژاپن می باشد. هر چند از چین منشاء گرفته است . واکین شبیه ماهی توصیف شده در شکل بالاست اما باله دمی دوبل دارد . همچنین ممکن است این واریته با فلس های صدفی نیز دیده شود . برخی معتقدند گلدفیش دم پروانه ای یا جیکین به علت شباهت بسیار احتمالاً از توسعه واکین پدید آمده شده باشد. شابونکن شابونکن یا گلدفیش کالیکو ، ماهی های قشنگ و پر طاقتی اند. آنها با فلس های صدفی خود ، ظاهری شبیه مروارید دارند که ممکن است تا 23 سانتی متر رشد کنند.شابونکن لندن بدن و باله هایی شبیه گلدفیش معمولی دارد . آن باید قسمت های قرمز،زرد و سیاه در طول لکه های سیاه بر پس زمینه ای به رنگ آبی درخشان داشته باشد . معمولاً این رنگ آمیزی و لکه دار بودن بر باله های این ماهی خیلی جذاب امتداد می یابد . شابونکن بریستول ماهی باریک با باله ها ی به خوبی رشد یافته ، به ویژه باله دمی بزرگ و چنگالی با انتهای مدور است . رنگ آمیزی این نژاد شابونکن با شابونکن لندن یکسان است .

گلدفیش شهابی یک گونه ی نسبتاً جدید و شاید آمریکایی است . اگر چه باله دمی بلند و به طور عمیق چنگالی شکلی دارد اما به گلدفیش معمولی نیز بسیار شبیه است . به طور کلی ، باله و بویژه باله دمی در گلدفیش شهابی بسیار دراز شده است ، تا جایی که می تواند بیش از 75% طول بدن ماهی را در بر بگیرد . این ماهی دم بلند و خوش ترکیب می تواند به سرعت شنا کند . اشکال زرد ، نارنجی و قرمز معمولند.تکثیر کنندگان ژاپنی از اشکال شهابی ، واریته های گیرا و قشنگی مانند «شهابی ساراسا» تولید کرده اند . این گلدفیش باندهای قرمز و سفیدی شبیه کپور کوی داشته و به هنگام تماشای از بالا ، الگوی شکوهمندی دارد. این واریته برای علاقه مندانی که آرزوی نگهداری گلدفیش در حوضچه ای در هوای باز را دارند ، توسعه یافته است . واریته تک دم تانچو شبیه شهابی است که البته بدنی نقره ای داشته و باله ها با یک الگوی قرمز بر نوکشان دیده می شوند .همه ی این گلدفیش ها پر تحمل بوده و برای مراقبت و پرورش نسبتاً آسانند . به هر حال ، به علت رفتار فعال آنها ، گلدفیش شهابی بزرگ برای استخر بیرون از منزل (استخر یا حوضچه ی روباز) مناسب ترین گزینه است .


آپلود عكس , آپلود رايگان عكس , آپلود تصوير , آپلود فايل , آپلود سنتر ,آپلود عکس برای وبلاگ , فضای رایگان برای آپلود عکس , آپلود عکس با لینک مستقیم , آپلود عکس رایگان, free image upload center , آپلود رایگان فیلم , آپلود عکس برای بلاگفا" />آپلود عكس , آپلود رايگان عكس , آپلود تصوير , آپلود فايل , آپلود سنتر ,آپلود عکس برای وبلاگ , فضای رایگان برای آپلود عکس , آپلود عکس با لینک مستقیم , آپلود عکس رایگان, free image upload center , آپلود رایگان فیلم , آپلود عکس برای بلاگفا" />" />

اندازه اين ماهي كه بومي شمال شرقي مكزيك و ايالت مجاور خليج مكزيك است تا 10 سانتي متر ميرسد.رنگ آميزي و شكل باله ها در افراد اين گروه به اندازه اي متفاوت است كه گاهي انسان فكر ميكند كه برخي از آن ها جز گونه ديگري از ماهي ها ميباشند.باله پشتي آن بزرگ و بسيار زيبا است.بهترين زمان ديدن باله پشتي برافراشته زماني است كه دو ماهي نر با يكديگر دعوا ميكنند و يا زماني كه ماهي نر ميخواهد براي معاشقه به ماهي ماده نزديك شود.

توليد مثل اين ماهي بيش از هر ماهي زنده زاي ديگر احتياج به مراقبت دارد.هنگام بارداري و توليد مثل بايد فضاي آكواريوم وسيع و درجه حرارت 25-26 درجه سانتي گراد باشد.غذاي زنده كافي نيز بايد در اختيار آن قرار گيرد.از آن جا كه اين ماهي علاقه زيادي به خوردن خزه هاي داخل آكواريوم دارد،بايد در آكواريوم با تابش نور كافي ،توليد و رشد و نمو خزه ها را افزايش داد.

پس از اين كه اولين علايم و آثار باروري در ماهي ماده مشاهده گرديد،بايد آن را به يك آكواريوم پرگياه منتقل نمود.هرگونه ضربه زدن به ماهي يا ناراحت كردن آن هنگام انتقال از يك آكواريوم به آكواريوم ديگر اثرات زيادي بر روي ماهي ها و بچه ها خواهد گذاشت و گاهي منجر به توليد ماهي هاي مرده ميگردد.

انواع غذاهايي كه براي زنده زاها استفاده ميشود براي اين ماهي نيز مناسب است.مانند دافني و ساير غذاهاي پودر شده.برچسب‌ها: ماهی انجل
+ نوشته شده توسط سعید در سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰ و ساعت 0:7 |